Smyrna took the overall Henlopen Conference Championship, winning six weight classes Saturday night at Milford High School.

The Eagles sent seven wrestlers to the finals, with Nick Natarcola (132), Joey Natarcola (106), Greg Baum (145), Dakota Kerr (170), Josh Dailey (182) and Tony Wuest (195) coming away with titles.

Nick Natarcola was named the Henlopen Conference Championships Outstanding Wrestler.

After receiving byes in the opening two rounds, Natarcola defeated Laurel’s Gabriel Degraffinreed by a 3-2 decision before earning a 5-3 decision over Sussex Central’s Rashad Stratton in the finals.

Three Eagles earned pin-fall victories in the finals, at 106 Joey Natarcola pinned Caesar Rodney’s Patrick Wisniewski, Baum pinned Lake Forest’s Seth Fleming at 145 and Wuest pinned Milford’s Eric Bennett at 195.

Decision victories rounded out the remaining Smyrna wins; Dakota Kerr won a 3-1 decision over Cape Henlopen’s Chris Handlin at 170 and Josh Dailey won an 8-4 decision over Sussex Central’s Michael Wright at 182.

Jaxson Al-Chokhachy earned a trip to the finals at 113, falling by an 8-4 decision to Indian River’s Will Rayne.

Caesar Rodney placed second overall, sending five wrestlers to the finals, winning three weight classes.

Jackson Dean earned a pin-fall victory over Andrew Currie of Cape Henlopen at 138, Cameron Hayes won a 1-0 decision over Laurel’s Woo Fosque at 126 and at 285 Kevin Hudson won  in a tie-breaker over Jamie Schirmer of Sussex Tech.

Wisniewski, who fell to Smyrna’s Joey Natarcola at 106, and Michael Primo also made the finals for CR. Primo fell to Milford’s Robbie Rosser in the 120 finals.

Dover took third in points behind seven top-four finishes Saturday night.

Divine Watkins led the way for the Senators, placing runner-up at 160 to Polytech’s Avery Mayan.

Anthony Glass (106), Amir Pierce (120), Tykwan Joyner (126), Richard Fonticiella (132), Tyshaun Cole (152) and Hugo Harp all placed fourth in their respective weight classes.

Sussex Central followed the Senators, taking fourth in points. The Golden Knights sent three wrestlers to the finals, with Drew Morris coming away with the title at 152 over Milford’s Khiry Hovington in sudden victory.

Rashad Stratton and Christopher Handlin reached the finals for Central; Stratton fell to Nick Natarcola at 132 and Handlin fell to Dakota Kerr at 170.

The 2018 Division II Dual Team State Champion Milford Buccaneers rounded out the top five, sending four wrestlers to weight class finals.

Rosser (120) and Anthony Diaz (220) won their respective weight class titles. Rosser defeated CR’s Michael Primo by 5-2 decision, while Diaz won in an ultimate tiebreaker over Cape Henlopen’s William Ott.